اطلاعات مهم در مورد تحصیل در آلمان


[Bild vergroessern]

اگر به تحصیل در آلمان علاقه دارید، امکان انتخاب بین 300 دانشگاه، دانشگاه فنی، مؤسسات آموزش عالی فنی و یا مدارس عالی هنر و موسیقی را دارید.

در زیر اطلاعات مهم و عملی در مورد تحصیل در آلمان ارایه می شود:

مهلت درخواست پذیرش

برای شروع تحصیل در نیم سال زمستانی باید مدراک خود را حداکثر تا 15 ژوئیه و برای شروع تحصیل در نیم سال تابستانی تا 15 ژانویه ارسال کرده باشید.

شرایط پذیرش

دانشجویان ایرانی جهت دریافت پذیرش تحصیلی در آلمان نیاز به ارایه مدرکی دال بر موفقیت در کنکور سراسری و یا ارایه مدرکی دال بر اتمام تحصیلات دانشگاه آزاد اسلامی را دارند. درخواست پذیرش را باید برای بخش روابط بین الملل دانشگاه مربوطه (Akademisches Auslandsamt) بفرستید. لطفا» توجه کنید که کارهای اولیه حدود یک سال طول می کشد و شما می بایست به موقع اقدام به درخواست کنید! پس از دریافت پذیرش می توانید درخواست روادید تحصیلی نمایید. تمام مدارک لازم (دبیرستان، دانشگاه) باید به زبان آلمانی و یا انگلیسی ترجمه شده و از طرف وزارت دادگستری، وزارت امور خارجه ایران و نیز سفارت آلمان تأیید شود.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در دانشگاه های آلمان اصولا» به زبان آلمانی تدریس می شود. به تدریج زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان تدریس مورد استفاده قرار می گیرد. به هر حال شما باید ثابت کنید که به زبان تسلط لازم را دارید. برای زبان آلمانی ارایه مدرکی دال بر یادگرفتن حدود 500 ساعت زبان لازم است.

براي اطلاعات اساسي به سايت دانشگاه هاي آلمان مراجعه كنيد.

دانشگاه های آلمان

اطلاعات عمومی آلمان

آلمان کشوری است که در قلب اروپا قرار دارد و با کشورهای دانمارک،هلند،بلژيک، فرانسه، سوييس، اتريش، جمهوری چک و لهستان همسايه می باشد.

زبان رسمی اين کشور آلمانی است و اکثر مردم به زبان انگليسی آشنايي دارند. کد اين کشور 0049 و واحد پول آن يورو مي باشد.
کشور آلمان از نظر صنعتی بعد از آمريکا و ژاپن در مقام سوم قرار دارد. مهمترين صنايع اين کشورکارخانه های اتومبيل ، ماشين آلات سنگين ، الکترونيک و کارخانه های صنايع شيمی و کامپيوتر می باشند.
کشور آلمان از لحاظ توريستی جاذبه خاصی دارد و در سال 1999 بيش از 7/53 توريست به اين کشور مسافرت کرده اند.

دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غدايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان هايی وجود دارد که با قيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
حدود هزينه زندگی دانشجو در آلمان بانضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کليه هزينه های جانبی حدودا
500-600 يورو می باشد كه اين هزينه در شهرهاي مختلف آلمان متفاوت است. دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.
جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درمانی الزاميست و بيمه درمانی برای هر ماه حدود
40 يورو در نظر گرفته ميشود.

نام مراکز تحصیلی در آلمان
در آلمان حدود 300 دانشگاه و به همين تعداد دانشکده های فنی ، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارد.
دانشگاه ها به چند دسته تقسيم می شوند:

1- موسسه آموزش عالی فنی با تاکيد بيشتر بر فعاليت علمي(fachhochschule)
2- دانشگاه با تاکيد بيشتر بر علوم نظري(
Universitaet)
3- دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر(
Musik und Kunsthochschule)
4- دانشکده تربيت بدني(
Sporthochschule)

در دانشگاه های آلمان تدريس به زبان آلمانی است. بنابراين قبل از اقدام برای اخذ پذيرش بايد زبان آلمانی بياموزند.
شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر / اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوريل می باشد. آخرين مهلت جهت ارايه مدارک برای ترم تابستانی تا 15 ژانويه و ترم زمستانی تا 15 جولای می باشد.يعنی مراکز مربوطه می بايست مدارک شما را تا زمانهای نامبرده دريافت کرده باشند.
درآلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصي.
تعداد زيادي از دانشگاه های دولتي، معتبر و رايگان می باشد. دانشگاه های خصوصی رايگان نمی باشند و بايد در مورد آنها به وزارت علوم کشور مربوطه مراجعه کرد.
از ترم تابستاني 2004 كليه دانشگاه هاي استان
Nordhein-Westfalen براي دانشجويان خارجي شهريه در نظر گرفته اند كه اين شهريه ترمي 650 يورو مي باشد.
دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان هايی وجود دارد که باقيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
برای تحصيل در آلمان ابتدا بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و بعد از موفقيت در اين امربرای ويزای تحصيلی اقدامات لازمه انجام شود.
حدود هزينه زندگی دانشجو در آلمان به انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کليه هزينه های جانبی حدودا
500-600 يورو می باشد كه البته اين هزينه در شهرهاي مختلف آلمان منفاوت مي باشد دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.
جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درمانی الزاميست و بيمه درمانی برای هر شش ماه حدود
40 يورو در نظر گرفته می شود..

شرایط ورود به دانشگاه های آلمان

اگر شخصی دیپلمه باشد یعنی 12 سال تحصیل کامل داشته باشد نمی تواند مستقیماٌ برای دانشگاه های آلمان اقدام نماید بلکه باید قبولی در کنکور سراسری را داشته باشند تا بتوانند برای کالج اقدام کنند. کالج در آلمان دو ترم است و این کالج ها فقط به زبان آلمانی هستند.
برای بعضی از دانشگاه های آلمان اگر در ایران شخصی دانشجوی سال سوم دانشگاه آزاد باشد میتواند مستقیماٌ برای خود دانشگاه اقدام نماید و لازم به گذراندن کالج نیست.
اگر شخصی در ایران لیسانس دانشگاه آزاد باشد نمی تواند برای فوق لیسانس اقدام کند بلکه باید مجدداٌ لیسانس رشته خود یا یکی از رشته های زیر شاخه رشته خود را در آلمان بخواند. لیسانسیه های دانشگاه آزاد فقط یک سال کالج نمی گذرانند. اما اگر معدل لیسانسشان بالای 17 باشد می توانند برای فوق لیسانس اقدام کنند.
لیسانسیه های دانشگاه های دولتی میتوانند برای فوق لیسانس اقدام کنند اما این باز هم بستگی به خود دانشگاه در آلمان دارد زیرا سطح تحصیل آلمان نسبت به ایران یک سال جلو تر است و شاید بعضی از واحد های آنها را بپذیرند و یک سال پایین تر بنشیند و بعد می تواند پیوسته تا دکترا ادامه دهد.
اشخاصی که در ایران فوق لیسانس دانشگاه آزاد را دارند همانند لیسانسیه ها باید مجدداٌ از لیسانس و اگر معدلشان بالا باشد میتوانند برای فوق لیسانس اقدام نمایند. دوره فوق لیسانس در آلمان 1 سال است.
البته بطور کلی باید مدارک تحصیلی به آلمان فرستاده شود و خود دانشگاه با توجه به ریز نمرات متقاضی تعیین کند که شخص از چه ترمی در آلمان می تواند شروع به ادامه تحصیل نماید.
برای دکترا در آلمان خیلی سخت می توان اقدام کرد زیرا باید در آلمان استاد راهنما پیدا شود و معمولا این امر با موفقیت امکان پذیر نیست زیرا بدلیل رایگان بودن دانشگاهها احتیاجی به دانشجویان خارجی ندارند. به دانشجویان متقاضی دوره دکترا پیشنهاد شود که حتماٌ اول دوره فوق لیسانس بگذرانند و بعد برای دکترا اقدام کنند.
در آلمان حتما بايد برای ورود به دانشگاه ها متقاضيان زبان آلمانی بلد باشند. برای ورود به دانشگاهها متقاضيان حتما بايد دانش حداقل 800 ساعت زبان آلمانی داشته باشند تا بتوانند در امتحان ورودی زبان
DSH شرکت نمايند.


نظام آموزشی در آلمان

 • تحصيلات پيش دانشگاهي
  کودکان از 3 سالگی وارد مهد کودک(
  Kindergarten) می شوند که آموزش قبل از دبستان است. آموزش رسمی نيز از 6 سالگی آغاز می شود. آموزش ابتدايی در مدارس Grundschule 4 سال است. در اين مدت کودکان با محيط، نحوه آموزش و شرايط محل تحصيل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدايی می آموزند. سپس دوره ای 6 ساله را با برنامه های جديد آموزشی شروع می کنند. تحصيل در مدارس Gymnasium و Realschule و Hauptschule ادامه می يابد. در پايان اين دوره، دانش آموزان بعد از 9 سال، مدرک Hauptschulabschluss يا بعد از 10 سال مدرک Realschulabschluss می گيرند. سپس در دو گروه وارد مرحله پايانی دوره دبيرستان می شوند. يک گروه برای گذراندن دوره های کارآموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندن Fachoberschule و Berufsfachschule ديپلم فنی Fachhochschulreife می گيرند سپس وارد بازار کار يا مدارس عالی فنی می شوند.
  گروه دوم در دبيرستان های
  Gymnasiale Oberstufe با گرايش های گوناگون ادامه تحصيل می دهند که پس از 13 سال، ديپلم عمومی دبيرستان (Allgemeine hochschulreife) يا Abitur می گيرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.
 • تحصيلات دانشگاهي
  تحصيلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالي، دانشگاه های عالی آموزش هنر، مدارس عالی فني، و غيره امکان پذير است. شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی هنر داشتن ديپلم دبيرستانی سيزده ساله (
  Abitur) است. دارندگان ديپلم های دبيرستانی 12 ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخيص علمی (Feststellungsprüfung) که به تقاضای داوطلب يا پس از طی دوره های يک ساله Studienkolleg در کالج های مقدماتي، می توانند به دانشگاه راه يابند. انتخاب رشته دانشگاهی نيز بر اساس نوع تحصيل در اين کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گيرد.البته در دانشگاه امکان تغيير رشته ميسر است. شرط ورود به مدارس عالی فنی (Fachhochschule) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصيل کرده اند داشتن گواهينامه پايان تحصيلات 12 ساله ديپلم (Fachhochschulreife) است.
  تحصيلات دانشگاهی شامل دو دوره پايه و اصلی است. دوره پايه (
  Diplom-Vorprüfung) حداقل 4 نيم سال طول می کشد و دوره اصلی حداقل 4 نيم سال برای مدارس عالی فنی و در دانشگاه ها حداقل 8 نيم سال است.
  دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کليه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسوولان ايالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامين می شود.
Advertisements

43 پاسخ به “اطلاعات مهم در مورد تحصیل در آلمان

 1. سلام در مورد شرایط تحصیل در المان می خواستم بدونم مدرک زبان المانی لازم است ؟می توان در رشته غیر مرتبط با لیسانس ادامه تحصیل داد

 2. من ليسانس تربيت بدني با معدل بالاي 18 دانشگاه ازاد هستم ضمنا قهرمان كشتي در دانشگاهاي ايران و عنوانهاي زيادي در مازندران و مربي ورزش و مربي كشتي مازندران. سوال من اينه من بوسيله تخصصم در ورزش و مربيگري در قطب كشتي دنيا ميتو نم در كشور المان روي اين تخصصم براي تامين مخارجم حساب كنم و در كنارش به درسم بپردازم يا نه؟و سوال 2اينكه 1 دانشجو چطوري ميتونه مخارج روز مرشو در بياره؟

 3. salam,mikhastam bedoonam age lisanse mohandesi az daneshga sarasari vali ba moadele kam,12 ,dashte basham va moshkele zaban ham nadaram cheghad shanse gereftan paziresh baraye arshad hast?va gheire nomreha
  daneshgah test ham migiran
  pish pish mamnoon

  ba salam,
  agar 6 sal sabeghe dashte bashi shayad omidi bashe, age na gheir momkene,

 4. salam,mikhastam bedoonam age lisanse mohandesi az daneshga sarasari vali ba moadele kam,12 ,dashte basham va moshkele zaban ham nadaram cheghad shanse gereftan paziresh baraye arshad hast?va gheire nomreha
  daneshgah test ham migiran
  pish pish mamnoon

  man montazere javabetonam
  mamanoon..

 5. با سلام
  من قبولی کنکور سراسری در رشته زبان انگلیسی دارم.
  ایا من میتوونم در رشته های حوزه پزشکی و یا مهندسی اقدام کنم.

 6. با سلام

  من متقاضی تحصیل در یکی از دانشگاههای آلمان در رشته ی دندانپزشکی هستم

  شرایط من
  1- دارای دیپلم تجربی با معدل 18.14 و نمرات کتبی نهایی : شیمی 18.5 -ریاضی 19.25 – فیزیک18.75 – زیست 17.5 (ترجمه و تایید شده
  2- دارای مدرک پیش دانشگاهی
  3- دارای قبولی کنکور سراسری 88 در رشته ی شیمی دانشگاه قم
  4- دارای قبولی رشته ی دندانپزشکی واحد بین الملل دانشگاه علوم پزشکی یزد
  5- تسلط تقریبا عالی به زبان انگلیسی (15 آپریل 2010 آزمون آیلتس دارم که احتمالا بالای 7 میشود
  6- معاف از سربازی

  آیا من میتوانم در یکی از دانشگاه های آلمان در رشته ی دندانپزشکی ادامه تحصیل بدهم؟
  و آیا شما در این زمینه به من کمک میکنید؟؟؟

 7. سلام.من لیسانس حسابداری دانشگاه ازاد دارم با معدل 14.رشته حسابداری..توی حرفه خودم تخصصی و حرفه ای هستم حدود 5 سال هم سابقه کار دارم.
  میخواستم بدونم ایا شانسی برای تحصیل در دوره ارشد و همزمان کار کردن رو دارم.

 8. سلام
  من دانشجوی صنایع از دانشگاه غیر انتفاعی هستم می خواستم ببینم مدرک من رو با توجه به اینکه از آزمون سراسری است در آلمان قبول می کنند ؟ مرسی

 9. salam mikhastam bedonam ba madrake foghe diplom edaneshgah azad mishe baraie tahsil dar alaman eghdam kard agar na yani man baiad 2 sal sabr konam 1 sal baraie paziresh dar daneshgahe sarasari va bad daneshgahe alman

 10. با سلام
  من متقاضي تحصيل در رشته دندانپزشكي در يكي از دانشگاههاي آلمان هستم : شرايطم
  – ديپلم با معدل 50/18
  – مدرك پيش دانشگاهي با معدل 14/18
  – مدرك ليسانس زيست شناسي از دانشگاه سراسري با معدل 15
  – مدرك فوق ليسانس مهندسي طراحي محيط از دانشگاه تهران
  – تسلط به زبان انگليسي و تا حد زيادي زبان آلماني
  – سن 29 سال
  آيا با اين شرايط مي توانم از آلمان پذيرش دندانپزشكي بگيرم ؟ آيا براي ادامه تحصيل در رشته دندانپزشكي در آلمان شرط سني هم وجود دارد ؟

 11. salam man ta 2-3 mah dige miram alman,terme avale daneshgam pish daneshgahi nakhondam.mikhastam bdonam vase raftan b daneshgah to alman madrake pish daneshgahi ham lazeme?

 12. I’m student of the Pharmacy Faculty of the Yerevan State Medical University in Armenia. I graduated in June 2010 earning Diploma degree as Pharmacist in the Field of Pharmacy in English Language; I am top student with mark 8.5 out of 10
  I’m going to continue my studies in Master programs in Clinical Pharmacology or Pharmaceutical Economy. Would you please let me know if I could be chosen as a graduate student and continue my study under your lead and supervision?
  I’m looking forward to hearing from you
  Many thanks in advance

 13. من در رشته کارشناسی میکروبیولوژی از دانشگاه آزاد اسلامی با معدل 15.92 فارغ التحصیل شده ام اکنون می خواهم با فردی در آلمان ازداواج کنم می خواستم بدانم می توانم پس از اقامت در آلمان در رشته هماتولوژی در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهم و شرایط کار در این رشته چگونه است .(به مدت 6 ماه سابقه کار در آزمایشگاه های خصوصی و 6 ماه در بیمارستان دولتی 200 تخته خوابه را هم دارم.)با تشکر…

 14. سلام.میخواستم بدنم که با دیبلم میتونم از دبیرستان های آلمان بذیرش بگیرم؟چه جوری؟لطفا هر چه سریع تر خبر دهید.با تشکر.سربازی معافم و معدل کارنامم بالاست

 15. سلام.میخواستم بدنم که با دیبلم میتونم از دبیرستان های آلمان بذیرش بگیرم؟چه جوری؟لطفا هر چه سریع تر خبر دهید.با تشکر.سربازی معافم و معدل کارنامم بالاست…..

 16. ba arze salam
  man doreye karshenasie mohandesie sanaye ra az daneshgahe gheire entefaeie jahad daneshgahi gozarandeam,ama ba konkoore sarasari varede in daneshgah shodam
  mikhastam bebinam joze daneshgahaye dolati mahsub mishe ya azad ?
  age mano rahnamayee konid mamnoon misham

 17. salam. man daneshjuye sal avvale dandan pezeshki daneshgahe sarasari gorganam. mikhastam bedunam age bekham edameye darsam ro alman bekhunam, bayad che madareki amade konam va chetor eghdam konam. merci

 18. salam man daneshgahe sarasari to iran reshteye mohandesiye shimmi ghabbool shodam mikhastam beporsam mitoonam reshteye khodamo to alman bekhoonam dar zemn daneshgahashoon aya rayegane ya inke fund midan baraye maghtahe karshenasi?

 19. سلام من لیسانس دانشگاه ازاد در رشته متالورژی هستم میخواستم بدونم من میتونم در کشور المان برای فوق لیسانس ادامه بدم پایین ترین مبلغ هزینه برای یک دانشجو ماهی چقدر. فرد دانشجو میتونه اونجا کار کنه اگه میتونه ماهی چقدر حقوق داره. با تشکر

 20. salam.man alan daneshjooye reshte mekaneike daneshgahe azad hastam.behtare lisansamo begiram ya inke sale sevomo tamoom kardam baraye tahsil too alman eghdam konam?

 21. slm man dar hale hazer daneshjoye belarusam reshte dandan pezeshki sale 1zaban almani ro hm shoro kardam mikhastam dar morede enteghali b alman etelaat begiram

 22. salam.man madrakam az daneshgahe azad vahede tehran markaze v moadelam 15/82,mikhastam bedonam hazineye tahsil v kolan kharje saliyaneye onja che ghad tamom mishe

 23. سلام من لیسانس دانشگاه پیام نور هستم فراگیر من میتونم برای فوق اقدام کنم یا مدرکم قابل قبول نیست؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s